پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 2 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 17 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 24 اکتبر 2021 میلادی

يک رکورد- يک افتخار- يک تولد - يک مقاله

يک رکورد- يک افتخار- يک تولد - يک مقاله

 

چند روزی است که می خواهم در مورد چند موضوع مطالبی را بنويسم که تا کنون فرصت نداشتم تا اينکه امروز توانستم وقت پيدا کنم.

 

اول ثبت يک رکورد جديد:

 

 گاهی اوقات بعضی رصدهای با ارشمند انجام می شود و راحت از کنار آنها می گذريم و تنها به ذکر گزارش بسنده می کنيم و گاهی اوقات برعکس! گزارش رصد هلال صبحگاهی ذيحجه آقای ميرسعيد از آنهايي است که جای تبريک دارد و يکبار ديگر خاطرات شيرين رکوردهای جديد را به نام ايشان تداعی می کند. اهميت اين رصد به علت ديدن هلال ضخيم ماه در کمترين ارتفاع با خورشيد با يک ابزار نسبتاً ضعيف (دوچشمی 70*15) می باشد که در زير مقايسه رصد هلالهای مشابه را می بينيد:

 

تاريخ

رصدگر

ابزار

ضخامت

اختلاف

ارتفاع

اختلاف

آزيموت

پارامتر

q

2-11-2005

جيم استم

8 اينچ

21 ثانيه

4:06

11:18

-0.45

18-1-2007

محسن ميرسعيد

70 ميليمتر

26 ثانيه

4:03

12:52

-0.40

2-12-2005

عليرضا بوژمهرانی

80 ميليمتر

24 ثانيه

4:37

11:56

-0.35

 

 دوم ثبت يک افتخار جديد:

 

 برای چهارمين سال متوالی از سال 2004 ، مجدداً نام ايران و رصدگران هلال ماه، با اقتدار در مجله معتبر Sky & Telescope چاپ می شود. در شماره فوريه 2007 آقای پروفسور سينات در يک مقاله با زبان ساده، نحوه شکل گيری هلال و ديدن آن را در هر ماه به کمک يک نقشه توضيح می دهند. سپس در مورد رکورد سن هلال بر رکورد 11 ساعت و 40 دقيقه آقای قاضی ميرسعيد از ايران تأکيد کرده و در پايان به امکان شکسته شدن حد دانژن اشاره می کنند.

ايشان برای دومين بار است که در همين مجله به رصد آقای استم و پولاچيک  اشاره می کنند و بيان می کنند اين دو ادعای رؤيت دارند. درحاليه در همين مقاله به بيان شکسته شدن قطعی حد دانژن تا حد 7.3 درجه توسط تيم آقای قاضی ميرسعيد اشاره می کنند و گزارش اين رصد را را بطور کامل تشريح می کنند. بنده به نوبه خود اين افتخار ملی را به تمام مردم و جامعه رصدگران هلال ماه بخصوص آقای قاضی ميرسعيد و گروه فسا و گروه کرمان تبريک عرض می کنم.

 

سوم تولد من:

 

 امروز چهارشنبه چهارم بهمن ماه 1385 است. 30 سال قبل در روز دوشنبه چهارم بهمن ماه 1355 مصادف با 24 ژانويه 1977هجری شمسی و چهارم صفر 1397 هجری قمری من در مشهد متولد شدم.

تحصيلات ابتدايي تا پايان متوسطه را در مشهد گذراندم. دوره ليسانس را در دانشگاه تبريز(رشته نقشه برداری 78-1374) و دوره فوق ليسانس را در دانشگاه تهران ( رشته ژئودزی 81-1379) بودم. در سال 79 ازدواج کردم و بصورت پاره وقت در دانشگاه تهران و آزاد اسلامی ميبد تدريس را در رشته نقشه برداری شروع کردم. سال 81 سربازی را در دانشگاه ميبد (هيئت علمی طرح خدمت) شروع کردم.

هم اکنون نيز عضو هيئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تفت بوده و در زمينه نقشه برداری علاوه بر دانشگاه با اداره راه و ترابری، سازمان انرژی اتمی و سازمان نقشه برداری نيز همکاری داشته ام. حاصل تلاش علمی خود تأليف يک کتاب و چند مقاله تخصصی می باشد. در کنار رشته نقشه برداری، به امور پژوهشی و رصدی نجوم نيز مشغولم که حاصل آن ده ها رصد و چندين مقاله و نوشتار علمی نجومی است.

نجوم را از سال 1372 شروع کردم و مشوقم آقای باقر محمد شفيع يک دبير فيزيک اهل گرگان بود. به محاسبات نجومی علاقه داشته و دارم و در کنار آن گاهی رصد نيز انجام می دهم. اولين رصدم برای رؤيت هلال به تاريخ 21 ارديبهشت 1373 (ذيحجه 1414- 11-5-1994) بر می گردد که در آن زمان هلال ذيحجه را با يک دو چشمی 40*8 با جدايي 9 درجه رؤيت کرديم. امروزه محاسبات نشان می دهد که اين هلال را در مشهد می توانستيم با يک ابزار با گشودگی 50 ميليمتر مشاهده کنيم. در آن زمان هيچ نرم افزاری نبود (کامپيوترهای آن روزی حتی ويندوز هم نداشتند!) و من محاسبات را با يک ماشين حساب کاسيو 3800 که از دبير رياضیمان قرض گرفته بودم انجام می دادم!

از سال 1377 برنامه های محاسباتی ماه و خورشيد را در کامپيوتر نوشتم و در همين سال با آقای صياد آشنا شدم و ايشان اطلاعات رصدی هلالهای بحرانی را به نشانی ام در مشهد و تبريز ارسال می کردند. اولين نرم افزار نجومی را در سال 1381به نام HP3Planent از طريق اينترنت گرفتم. با نرم افزار Moon Calc را در سال 82 آشنا شدم. چندين سال بود بخاطر دوگانگی و تضاد در علم نجوم و ... نجوم را بصورت فردی ادامه می دادم و تقريباً ارتباطی زيادی با گروه ها نداشتم بجز يک گروه نجومی در دانشگاه ميبد که دانشجويان نسبتاً فعالی نظير فشارکی، سعدی، جمشيدی و ... دارد.

تا اينکه مجدداً در شوال سال 83 گزارش پرواز آقای بوژمهرانی را در سايت کان آسمانی ديدم و در رمضان سال 85 گزارش معروف توچال را و همچنين بحثهای نجومی در کمان آسمانی که بطور اتفاقی با آقای قاضی ميرسعيد آشنا شدم. در يک سال گذشته بنابه دلايلی کار رؤيت هلال را از سرگرفتم و چند مقاله دست اول نوشتم و با رصدگران با تجربه زيادی آشنا شدم. اين هم يک عکس از خودم که يکماه قبل با خانواده به رصد رفته بودم.

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .