پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 7 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 23 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 ژانویه 2022 میلادی

تصاویر پردازش شده از هلال ربیع الاول 1436

 

با عرض سلام خدمت دوستان
به یاری خدای متعال و با تلاش دوستان خوبم آقایان محمد سلطان الکتابی و حمیدرضا احمدی که به شخصه عکس های زیبایی از هلال تهیه و پردازش کرده اند، هلال مهم ربیع الاول 1436 که با سن 11 ساعت و 41 دقیقه در دکل مخابراتی میرآباد در جنوب شهر زاهدان، استان سیستان و بلوچستان رویت شد درون عکس ها پردازش شد.
قسمتی از کمان که پرنورتر بود درون تصویر به وضوح مشخص است. این یکی از کم سن ترین هلالی است که در دید مرئی (بدون استفاده از تجمیع عکس با فیلم سی سی دی) عکسی از آن تهیه شده است. لازم به ذکر است که سال گذشته نیز دوست گرامی محسن شریفی عکسی در دید مرئی در کمترین جدایی ماه از خورشید به میزان 6 درجه و 25 دقیقه ثبت کرده بودند.
سن هلال در زمان تهیه عکس 11 ساعت و 51 دقیقه است و چون وارد غبار افق شده است دیدن آن کمی مشکل است. خدا را بسیار شاکرم که که این اتفاق مهم روی داد و این رصد بهتر می تواند مورد وثوق کارشناسان داخلی و خارجی قرار بگیرد. البته باز هم تأکید می کنم که هنوز تا تأیید نهایی آن راه درازی در پیش داریم.
امیدوارم این کار ارزشمند رصدگران ایران در هلال های اخیر با ثبت جهانی آن برگ زرین دیگری بر افتخارات رصدگران ایرانی بی افزاید.
 
 
با سپاس بی کران
علی ابراهیمی سراجی

14 دی

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .