پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

تقویم نجوم اسلامی 1394 هجری شمسیبرای دریافت تقویم برروری تصویر بالا کلیک کنید

 
استخراج تقویم از زمان های گذشته اهمیت بسزایی در رویدادهای مهم در یک کشور داشته است. به علت رشد دانش تقویم شناسی طی دهه ی گذشته در ایران، ابتدا با تیمی از دوستان در سال 1381 هجری شمسی به کمک استاد محترم جناب آقای صیاد طرح مطالعاتی تقویم هجری شمسی 11 ساله از سال 1383 تا 1393 در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران صورت گرفت و در سال 1390 به همت مرکز نجوم شهرری و حمایت موسسه رهپویان شریف طرح مطالعاتی در مورد تقویم هجری شمسی در 10 سال مابین 1391 تا 1400 هجری شمسی صورت گرفت.
البته به نسبت طرح مطالعاتی قبلی تقویم حاضر مطالب بیشتری را دربر می گیرد و برخی از مسائل مهم که از لحاظ دینی برای مردم ایران اهیمت دارد از جمله رویت هلال، تقویم، اوقات شرعی، قبله­یابی و گرفت­های ماه و خورشید مورد بررسی قرار گرفته است. طی سالیان گذشته با توجه به کمبود یک تقویم جامع نجومی بهتر دیدم تا تقویمی استخراج کنم تا کاربردی تر و البته نجومی تر با ارائه منابع و واژگان برای سهولت استفاده از آن باشد. شاید در نگاه اول به نظر آید که تقویم حاضر سعی در تقابل با شورای تقویم دارد.
ولی این تقویم صرفاً یک پروژه پژوهشی است و قطعاً مجری استخراج تقویم در ایران شورای تقویم است. برای آن که شبهه ای نیز در این زمینه به وجود نیاید نگارنده پس از درج تقویم رسمی ایران در سال 1394 در وبگاه شورای محترم تقویم، تقویم نجوم اسلامی در سال 1394 هجری شمسی را در معرض افکار عمومی قرار می­دهد. لازم به ذکر است که تمامی مراحل استخراج و صفحه بندی طرح توسط نگارنده صورت گرفته است. البته در صورت استقبال علاقه مندان سعی می شود در سال های آینده مباحث نجومی از جمله پدیده های رصدی نیز به تقویم اضافه گردد تا رنگ و بوی نجومی بیشتری به خود بگیرد.
 
با سپاس فراوان
علی ابراهیمی سراجی
22 مهر 1393

 

 

 


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .