پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

دستورالعمل اجرایی گروههای رصدی استان اصفهان در سال 1393


باسمه تعالی


دستورالعمل اجرایی گروههای رصدی استان اصفهان در سال 1393

جناب آقای
مسئول محترم مرکز نجوم / انجمن نجوم / گروه رویت هلال ماه


با سلام
پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد ، با احترام ذیلاً مجموعه ی مصوبات کمیته ی راهبردی در سال 92 را که به عنوان نقشه ی راه و دستور العمل اجرایی گروههای عضو ستاد استهلال استان اصفهان به تصویب اعضای کمیته ی راهبردی رسیده است ، به منظور رعایت و عملیاتی شدن مفاد آن در سال 1393 جهت استحضار و بهره برداری ارسال میگردد :


الف: مقرر گردید مسئولین مراکز و گروههای رویت هلال ماه وابسته به ستاد استهلال استان اصفهان ، نسبت به رصد هلال ماه در طول سال اقدام نمایند و حتی المقدور کلیه ی رصدهای مرتبط با این منظور را یک هفته زودتر از زمان رصد ، برنامه ریزی و طی جلسه ای به اعضای گروه ابلاغ نمایند .


ب : مقرر گردید مسئولین گروههای رصدی ، حداقل ده روز قبل از برگزاری رصد هلال ماه ، نیازهای رصدی و تدارکاتی خود اعم از ابزار اپتیکی ، وسیله ی ایاب و ذهاب ، حکم ماموریت و... را به دفتر ستاد استهلال استان اصفهان  به شماره تلفن 6610380 اعلام تا اقدامات لازم صورت پذیرد . ضمن اینکه گروههایی که برای رصد هلال ماههای بحرانی به تلسکوپ نیاز دارند ، می بایست یک نفر مسلط به تلسکوپ را به کمیته ی راهبردی معرفی نمایند .


ج: مقرر گردید مسئول گروه ، حداقل یک هفته قبل از  رصد هلال ماه ، اقدام به برگزاری جلسه ی توجیهی با اعضاء گروه و انجام تقسیم کار تقسیم کار نماید .


د: به منظور لزوم جمع بندی نتایج رصدهای انجام شده و ارسال آن به مراجعی ذی صلاح دینی و علمی ، مسئول محترم گروهها موظف خواهد بود نتیجه ی اولیه ی رصد را حداکثر تا یک ساعت بعد از رصد ، به دبیر اجرایی ستاد استهلال ، از طریق پیامک و یا تلفن اعلام نماید .


هـ: مقرر گردید مسئول گروه ، یک نسخه از گزارش رصدهای انجام شده را تا 48 ساعت پس از انجام رصد ، به آدرس رایانامه ی ستاد استهلال استان اصفهان به آدرس estehlal@chmail.ir ارسال تا کمیته ی راهبردی ، نسبت به بازبینی و بهره برداری های لازم اقدام نماید .


و : مقرر گردید ارسال گزارش از سوی گروهها با رعایت ضوابط و مقررات علمی  تدوین شده توسط کمیته ی راهبردی و طبق پارامترهای ارسال شده برای گروهها انجام پذیرد ، ضمن اینکه حتی المقدور هر گزارش شامل یک عکس از افق ، یک عکس از رصدگران و تجهیزات و یک عکس از هلال ماه باشد . (فرم ارسال گزارش ، قبلاً برای گروههای ارسال شده است)


ز : حداقل اعضای هر گروه رصدی سه نفر می باشد و مسئول گروه موظف خواهد بود که علاوه بر اعلام تغییرات در ترکیب  اعضای گروه ، نسبت به تکمیل پرونده پرسنلی اعضاء در ستاد استهلال اقدام نماید . (شایسته است که ترکیب و تعداد اعضای هسته ی مرکزی گروههای رصدی بر اساس چارت سازمانی که قبلاً تدوین و در اختیار گروههای رصدی قرار داده شده است انتخاب شوند)


ح: مقرر شد کمیته ی راهبردی در خصوص هلالهای بحرانی ، حداقل یکماه قبل از رصد به گروههای مستعد و دارای امکانات ، "ماموریت علمی "دهد تا رصد را به صورت تخصصی انجام دهند و امکاناتی از قبیل خودرود ، وسایل رصدی ، تغذیه و... را فراهم تا رصدگران با فراغ بال به رصد علمی خود پرداخته و نتیجه را به ستاد استهلال اعلام نمایند .


ط: مقرر گردید ارزیابی گروههای رصدی استان اصفهان در رجب المرجب هر سال قمری توسط کمیته ی راهبردی انجام پذیرد و پس از پایان ارزیابی ها ، گروه رویت هلال ماه فعال استان اصفهان ، بصورت رسمی معرفی  می گردد . ضمن اینکه گروههایی که فعالیت ضعیفی  داشته و نسبت به ارسال گزارشهای خود بصورت علمی و دقیق اهتمام لازم را مبذول نمی نمایند پس از بررسی از سوی کمیته ی راهبردی ، تذکر لازم به آنها داده می شود )


ملاکهای ارزیابی به صورت زیر خواهد بود :    
1-    میزان فعالیت اعضای رسمی گروه (در خصوص اعضای رسمی هر گروه به بند "ز" رجوع شود)
2-    تعداد رصدها در طول سال (از رجب1434 تا رجب 1435)
3-    تعداد رصدهای بحرانی
4-     ثبت گزارش بصورت علمی
5-    عکاسی و پردازش تصویر هلال ماه
6-    ارائه ی مقاله و ... در حوزه ی رویت هلال ماه
7-    شرکت در فراخوانها و همایشها
8-    تعهد و همکاری با ستاد استهلال  و ارائه ی گزارش به موقع
9-    رعایت منشور و اصول اخلاقی
ط: مقرر گردید اعضایی که پیشنهاد ، انتقاد ، طرح و ایده و ... دارند از طریق پست الکترونیکی   estehlal@chmail.ir  جهت بهره برداری کمیته ی راهبردی ارسال نمایند .
ستاد استهلال استان اصفهان – کمیته ی راهبردی


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .