پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : جمعه مورخ 8 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 24 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 28 ژانویه 2022 میلادی

گزارش ششمین باشگاه رویت هلال ماه مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

بسمه تعالی


گزارش برگزاری ششمین نشست علمی باشگاه رویت هلال مرکز علوم و ستاره شناسی تهران


ششمین باشگاه رویت هلال در تاریخ 25 اردی بهشت ماه 1393 (طبق برنامه،باشگاه رویت هلال در اولین پنج شنبه بعد از ماه کامل برگزار می شود) با حضور اساتید برجسته و علاقه مندان در تالار کهکشان مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار گردید.
متاسفانه به دلیل بعضی از مشکلاتی که پیش آمد،برنامه را با چهل دقیقه تاخیر آغاز کردیم که در اینجا مجددا از اساتید و شرکت کنندگان به خاطر تاخیر به وجود آمده عذر خواهی می نمایم.
پس از تلاوت آیاتی از کلام خدا و پخش سرود ملی،بخش اول این جلسه با سخنرانی آقای علی ابراهیمی سراجی(کارشناس و پژوهشگر نجوم) آغاز شد.ایشان در این بخش به ارایه اخبار رویت هلال ماه گذشته،گزارشی از رویت هلال ماه رجب 1435 (که در تراز 292 متری برج میلاد انجام داده بودند) و توضیحاتی در خصوص ابزارها و روش هایی که در رویت این هلال به کار برده بودند،پرداختند.
پس از این سخنرانی،آقای علی ایران نژاد(مدیر باشگاه رویت هلال)،به اعلام برنامه های اولین دوره آموزش نظری وعملی رویت هلال(که قرار است طبق برنامه در 29 خرداد و 7 تیر در دو بخش نظری و عملی برگزار شود)پرداختند.اخبار تکمیلی و نحوه ثبت نام در این دوره ویژه در روزهای آتی از طریق سایت مرکز علوم و ستاره شناسی به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.
بخش دوم این باشگاه مربوط به قسمت پنجم از تاریخچه رویت هلال بود که توسط استاد صیاد(پژوهشگر برجسته رویت هلال و تقویم)ارایه گردید.تاریخچه رویت هلال،بخش ثابتی از برنامه باشگاه است که قرار است تا دی ماه سال جاری،هر ماهه به بخشی از تاریخچه و فعالیت های رصدی هلال ماه که توسط افراد سرتاسر جهان انجام گرفته است، بپردازد.
پس از سخنرانی جذاب و پرمحتوای استاد صیاد و نمایش گزارش ها و مستندات مربوط به تاریخچه رویت هلال،حاضرین 15 دقیقه به استراحت و صرف پذیرایی پرداختند تا آماده ادامه برنامه باشگاه شوند.
سخنرانی اصلی این ماه توسط آقای احسان مهرجو(کارشناس نجوم و مدیر سایت گروه غیر حرفه ای رویت هلال ماه)ارایه گردید.
در این سخنرانی که حدود یک ساعت به طول انجامید،آقای مهرجو به موضوع "شکست نور و تاثیرات آن در ارتفاع هلال و طول روز" پرداختند.این سخنرانی که با استفاده از ماژیک و تخته وایت برد صورت گرفت (و سرشار از انرژی در کلام سخنران و ضرافت در بیان مطالب توسط ایشان بود)،فضای باشگاه را به یک کلاس درس تمام عیار تبدیل کرد که خیلی برای شرکت کنندگان مفید و جذاب واقع شد.
جناب مهرجو در این سخنرانی به توضیح پدیده شکست نور و محاسبه روابط برای اندازه گیری میزان شکست نور و تاثیر آن در ارتفاع هلال پرداختند که جویندگان هلال ماه می توانند برای برنامه ریزی های رصدی خود و افزایش دقت عملی و علمی رصدها از این روابط کمک بگیرند.
هم چنین شرکت کنندگان در این باشگاه،سوالات خود را در رابطه با مطالب ارایه شده می پرسیدند و پاسخ آن را از اساتید دریافت می کردند.
در پایان به اطلاع علاقه مندان می رساند که به دلیل نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و اهمیت هلال رمضان و شوال برای انجام فرایض دینی،باشگاه خرداد ماه برگزار نمی گردد و به جای آن در 29 خرداد و 7 تیر ماه اولین دوره آموزش نظری وعملی رویت هلال با حضور اساتید برجسته و دارندگان رکوردهای جهانی برگزار می گردد و به شرکت کنندگان گواهی معتبر از سوی انجمن نجوم ایران اهدا می گردد.
علاقه مندان می توانند جهت اطلاع از شرایط ثبت نام در این دوره ویژه،در روزهای آتی به پایگاه مرکز علوم و ستاره شناسی تهران مراجعه نمایند و یا با شماره 09396944521 (مدیر باشگاه رویت هلال) تماس حاصل نمایند.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .